Bitkiler kapalı alanlarda gürültüyü nasıl azaltır?

Birçok yapı, sadece barınma amaçlı kullanılmaktan başka amaçlara hizmet eder. Oteller, ofisler, perakende satış mağazaları, tıbbi tesisler vb. binalar, sakinlerin başka yerlerdeki koşuşturmacasından sığınak, sığınak ve sükunet duygusu sunmaya çalışmaktadır. Bu, insanların binalarda daha uzun süre kalmak, daha fazla alışveriş yapmak, daha fazla rahatlamak, oyalanmak, yemek için bir şeyler içmek, rahatlıkla konsantre olmak ve daha fazlası için yardımcı olur.
Bununla birlikte, binalarda telefon konuşması, bağırarak ya da ağlarken, sert zeminlerde ayak sesleri, komşu hücrelerdeki istenmeyen yazışmalar, yazıcılar, fotokopi makineleri, HVAC sistemleri ile sık sık karşılaşılan gürültü… liste uzayıp gidiyor. Bu ses, dikkat dağıtıcı, rahatsız edici, çalışanları daha az üretken kılar, mahremiyeti azaltır ve müşteri deneyimini azaltabilir. Konuksever ve stressiz bir ortam yaratmanın bir yolu, binalardaki bu istenmeyen gürültüyü azaltmaktır.
Bitkiler çevresi ve içlerindeki insanlar için bilinen birçok faydaya sahiptir. Gürültü azaltma, bitkilerin daha az bilinen faydalarından biridir. Tesisler gürültüyü azaltmak için birçok uygulamada kullanılmaktadır.

En önemli örneklerden biri, komşu topluluklara dağıtılan gürültü miktarının azaltılmasına yardımcı olmak için otoyollar boyunca dikimlerdir. Bitkiler ayrıca bina içindeki istenmeyen gürültüyü de büyük ölçüde azaltabilir.

Bitkiler Sesi Emer

Bitkiler gürültüyü nasıl azaltır? Bitkilerin gürültüyü azaltabileceği çeşitli yollar vardır. Bir yol ses emilimi ile. Saplar, yapraklar, dallar, ağaç vs. gibi bitki parçaları sesi emer. Kaba kabuk ve kalın, etli yapraklar, dinamik yüzey alanlarından dolayı sesi emmede özellikle etkilidir.

Ses emilimini etkileyen Bitki Faktörleri:

  • Bitki sayısı (daha çok daha iyi!)
  • Bitkinin büyüklüğü
  • Yaprakların ve bitkilerin yüzey alanı

Gürültü azaltmak için bitkiler nasıl kullanılır?

Ekran bitkileriyle gizlilik
Özellikle açık planlı ofislerde, özellikle çalışma alanlarını ayırmak için bölümler kullanılır. Bunun yerine ekran bitkilerini kullanmak, yoğun bir ofiste yalnızca daha fazla gürültüyü absorbe etmeyecek, aynı zamanda mekana çekici bir katkı sağlayacaktır.

Daha fazlası iyidir
Bir büyük bitki düzenlemesi ve birkaç küçük olanlar arasındaki seçim göz önüne alındığında, ses azaltma amacıyla, çok sayıda küçük düzenlemeler seçmek en iyisidir. Bu şekilde düzenlendiğinde bitkilerin yüzey alanı daha fazla kullanılır.

Büyük bitki yetiştiricileri kullanın

Bitki kabı ne kadar büyükse, içerdiği daha fazla toprak ve üst sargının yüzey alanı o kadar büyük olacaktır. Hem toprak hem de üst pansuman sesin harika emicileridir.

Bitki yerleşimi
Gürültüyü en iyi şekilde azaltmak için, bitkiler merkez yerine alanın çevresine yerleştirilmelidir. Bu şekilde ses, duvarlardan ve bitkilerin yapraklarından doğrudan yansır.

Bitkiler ile gürültü sapması

Sapma, sesin azaltılmasının başka bir yoludur. Ses duvarlara çarptığında, duvar titreşmez (çünkü serttir). Ses dalgaları duvardan ve kaynaktan geri yansıtılır. Ses dalgaları esnek bir malzemeye çarptığında, malzeme titreşir ve dalgalar diğer yönlere saptırılmasının yanı sıra diğer enerji formlarına dönüştürülür.

Ses dalgası kırılma

Ses dalgaları da kırılabilir. Bunun iyi bir örneği bir ev ya da ofiste halı yapmaktır. Eğer bir oda tüm katı zeminlere sahipse, ses dalgaları her yere sıçrar ve eko oluşturabilir. Halı eklendiğinde, ekolar kaybolur. Yüzey alanlarını örten dikimler aynı başarıyı gerçekleştirmeye yardımcı olur. Örneğin, duvarlardaki ve binaların kenarlarındaki asmaların sesi kırmaya yardımcı olur. Çimler, zemin örtüsü dikimleri ve yeşil duvarlar sesin kırılmasında mükemmeldir.