Hydroseeding Nedir?

Başarılı bir şekilde yeni bir çim oluşturmak, boyut, zamanlama, sulama, tohum türü, yabancı ot rekabeti ve yer gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Dik yokuşlarda, yamaçlarda ve ulaşılması zor diğer yerlere kurulmuş bir çim almak zor olabilir. Sadece erişilmesi zor olmakla kalmaz, aynı zamanda toprak erozyonu ve arınma ile de uğraşıyorsunuz. Hydroseeding, bu durumlarda rulo çimenler için iyi bir alternatif olabilir.

Bu “hepsi bir arada” yönteminde, tohum, gübre, malç, toprak düzenleyiciler, saman ve diğer stabilizatörler ve nem tutucular, karışımı tutan bir tanka bağlı bir pompa ile toprağa tek seferde püskürtülür.

Hydroseeding özel ekipmanlarla yapılır, bu nedenle genellikle bunu yapmak için profesyonel bir peyzaj mimarı kiralamanız gerekir. İz Botanik olarak Hydroseeding uygulamalarında size profesyonel destek vermekten mutluluk duyarız.

Hydroseeding Nasıl Çalışır?

Çamurlu bir karışım oluşturan saman, bazen polimerler ve benzeri katkı maddeleri, tohum ve gübreyi yerinde ve toprağı nemli tutar. Yalnızca tohum ve gübre serpecekseniz, hafifçe tırmıklamanız, yuvarlamanız ve saman serpmeniz gerekir, ancak hidrotohumlama karışımının yaptığı gibi toprağa yapışmaz.

Hydroseeding ile malç suya doyurulur, bu nedenle daha ağırdır. Hortum yüksek basınç altında olduğu için operatörün suyu olan bir bahçe hortumu gibi ama daha uzak mesafeden nişan almasını sağlar.

Sulu tohumlama bulamacı toprağa uygulandığında, tohumu yerinde tutan bir battaniye gibi yoğun bir örtü oluşturur. Paspas, tohum çimlenmesini hızlandırmaya yardımcı olan toprak nemini tutar ve tutkal gibi yapıştığı için rüzgarla uçup gitmez veya yağmurla yıkanmaz.

Hydroseeding Karışımının Bileşenleri Nelerdir?

Tohum, gübre ve malçın yanı sıra, hidro-tohumlama karışımına genellikle başka bileşenler de eklenir.

Diğer malzemeleri bir arada tutmaya yardımcı olmak ve bulamacın toprağa yapışmasını sağlamak için bir yapıştırıcı eklenir. Yapıştırıcı, toz veya granül yapıştırıcıdan oluşur.

Toprak koşullarına bağlı olarak, hidro tohumlama bulamacına başka bileşenler de eklenebilir. Bunlar, çimlenmeye yardımcı olmak için büyüme uyarıcıları, mantar öldürücüler veya aşılayıcıları içerir. Bazen kristalleri boyar, genellikle yeşildir. Sulu tohumlama bulamacının uygulandığı yerde daha görünür olması için veya çim büyümeye başlayana kadar görsel görünümü iyileştirmek için karışıma eklenir.

  • Gübre

Erişilmesi çok zor olan alanlar için, çim tohumu çimlendikten sonra gübrelemek yerine, hidro tohumlama karışımı ile yavaş salınan bir gübre eklemek daha iyidir.

  • Zemin Değişiklikleri

Herhangi bir hidro tohumlama işlemine başlamadan önce, başarılı bir çim oluşumu için toprağın tam olarak neye ihtiyacı olduğunu öğrenmek için bir toprak testi yapmanız önemlidir. Kireç ve alçıtaşı gibi şeyler yaygın eklemelerdir.

Bir laboratuvara toprak örneği gönderdiğinizde, toprak değişiklikleri ve gübre formülasyonları için özel öneriler alabilmeniz için bir çim yetiştirmeyi planladığınızı belirttiğinizden emin olun.

  • Malç

Suyla tohumlamada ağaç yongaları, kağıt veya karton malç gibi doğal malzemelerden doğal veya sentetik kağıt fabrikası çamuruna kadar farklı malç türleri kullanılır. Malçlar fiyat ve performans bakımından farklılık gösterir.

Malç lifleri ne kadar uzun olursa, malç o kadar iyi yerinde kalır ve erozyon kontrolü o kadar iyi olur. En çok nemi tutan malç ise tohum çimlenmesi için en elverişli olandır. Tıpkı gübre ve toprak iyileştirmelerinde olduğu gibi, saha koşulları hangi malçlamanın amacınız için en iyi olacağını belirler.

Hydroseeding Faydaları

Geleneksel çim ekimi ile karşılaştırıldığında, hidro tohumlama, hepsinin tek bir hamlede yapılması avantajına sahiptir. Hydroseeding, çim tohumlarının çimlenmesine yardımcı olan ve daha düzgün bir çim üreten, zaten karışımda bulunan malçla birlikte gelir.

Çimi bıraktıktan sonra, yerleşmek için sık ve yoğun sulamaya, ayrıca malçlamaya ve gübrelemeye ihtiyaç duyar. Hydroseeding’de, karışımdaki malç nemi tutar, böylece ortaya çıkan çimlerin düzenli olarak sulanması gerekirken, çim kadar yoğun sulamaya ihtiyaç duymaz. Aynı zamanda, yıkama nedeniyle çim tohumu kaybının azalacağı anlamına gelir.

Hydroseeding bulamacı gübre ve diğer toprak düzenleyicileri içerir, bu nedenle ekimden önce toprağı hazırlamaya veya çim büyümeye başladığında gübrelemeye gerek yoktur. Sonuç olarak, hidro-tohumlama, geleneksel yolla çim tohumlamaktan daha az emek anlamına gelir ve ayrıca sonuçları daha hızlı alırsınız.

Suyla tohumlamanın çime göre bir başka avantajı, ulaşılması veya biçilmesi zor yerlerde bir çim yetiştirmenize izin vermesi ve çim döşemekten daha ucuza çalışabilmesidir.

Hydroseeding Dezavantajları

Suyla tohumlama için genellikle bir profesyonel kiralamanız gerektiğinden, bu, kendi başınıza tohum döşemekten çok daha pahalı olacaktır. Avantajlı İz Botanik hizmetlerine başvurarak en uygun maliyet ile bahçe ve diğer arazilerinizi Hydroseeding ile zenginleştirebilirsiniz.

Rulo çim, hidro tohumlamanın aksine size anında sonuç verir. Bir ev bahçıvanı olarak, çimi kendiniz koyabilirsiniz, sitenin yeterince hazırlanmış olması şartıyla, gereken tek şey uygun kurulumdur.

Suyla tohumlamaya göre çimin bir başka avantajı, çok daha uzun bir zaman aralığına sahip olmanızdır. Sulu tohumlama veya geleneksel çim ekimi için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahardır, oysa çim, yeterince sulandığı sürece yaz aylarında bile tüm büyüme mevsimi boyunca bırakılabilir.